Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dzisiaj


Poniedziałek, 26 sierpnia 2019 r. 26 sierpnia 2019 r. Godzina... 11:51
Adrianny, Konstantego
  jutro: Cezarego, Teodora

Punkt Informacji Europejskiej „EUROPE-DIRECT” po raz kolejny organizatorem
EUROPEJSKIEGO DNIA PRZYWRACANIA AKCJI SERCA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM
- 16 października 2015r. Gimnazjum nr 3 w Piotrkowie zgromadziła przeszło 100 uczestników akcji.

Punkt Informacji Europejskiej „EUROPE-DIRECT” w Piotrkowie Trybunalskim zaprosił naszą Szkołę do współpracy w organizacji „EUROPEAN RESTART A HEART DAY- www.reatartaheart.eu” inicjowanym w całej Europie w celu podnoszenia świadomości o nagłym zatrzymaniu krążenia. W spotkaniu z bardzo liczną grupą młodzieży gimnazjalnej regionu piotrkowskiego obok PCK, uczestniczyli nasi uczniowie min. wykwalifikowani ratownicy medyczni, którzy pod opieką nauczyciela przedmiotów kierunkowych Grażyny Tomaszkiewicz i doradcy zawodowego Izy Mytkowicz-Terki dokonywali pokazów resuscytacji oraz badania ciśnienia krwi przy stoisku promocyjnym szkoły.

W tym roku organizatorzy podjęli współpracę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i przystąpili do akcji  Orkiestry „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”. W ramach akcji otrzymano od WOŚP- mini apteczki, które zostały rozdane wszystkim uczestnikom, biorącym udział w biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo oddechowej. W skład wyposażenia apteczki wchodziły: maseczka do wdechów, koc termiczny, bandaż, rękawiczki, startery sponsora akcji oraz ulotki. W dowód uznania uczniowie naszej szkoły również otrzymali od organizatora takie rzeczowe nagrody.

Wszyscy zgromadzeni doskonale wiedzieli, że 30 uciśnięć i 2 oddechy to podstawa, ale trzeba również wiedzieć od czego zacząć. Przystępując do reanimacji, umieszczamy nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej, a drugiej na grzbiecie pierwszej i splatamy palce. Uciskamy klatkę piersiową do momentu otrzymania defibrylatora lub przybycia zespołu ratownictwa medycznego. Można wykonywać dwa oddechy ratownicze po każdych 30 uciśnięciach klatki piersiowej lub uciskać ją bez przerwy. Jeżeli to możliwe, osoba uciskająca klatkę piersiową powinna zmieniać się co dwie minuty.

Według Europejskiej Rady Resuscytacji, gdyby więcej osób potrafiło w ten sposób udzielać pomocy, około 100 tysięcy Europejczyków rocznie mogłoby żyć. W tegorocznym biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo oddechowej w Piotrkowie Trybunalskim udział wzięło 75 gimnazjalistów z wykorzystaniem 6 fantomów.

Przebieg akcji relacjonuje krótki materiał zdjęciowy, ponadto materiał filmowy ukazał się w lokalnej telewizji piotrkowskiej

i wiadomościach łódzkich.